Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya aksiyon dolu bir ülke, yürüyüş, sırt çantası ile seyahat, yüzme ve sörf gibi sporlardan hoşlanıyorsanız, Avustralya 'yı doğa severlerin cenneti haline getiren maceralar ve fırsatlar sizi şaşırtacak.

Avustralya Gezi Rehberi , Sidney Limanı ve Liman Körüsü

Avustralya Gezi Rehberi , Sidney Limanı ve Liman Körüsü

Avustralya ile Tanışın

Avustralya gezi rehberine başlamadan önce kısa bir giriş yapmak gerekirse;

Avustralya aksiyon dolu bir ülkedir. Yürüyüş, sırt çantası ile seyahat, yüzme ve sörf gibi sporlardan hoşlanıyorsanız, Avustralya ‘yı doğa severlerin cenneti haline getiren maceralar ve fırsatlar sizi şaşırtacak. Avustralya ‘da yeterince futbol, kriket, ragbi, tenis, kürek, bisiklet ve at yarışı gibi sporlar oynanmaz. Her şehirde, yerel halkın da cazibesini zirveye çıkaran festivaller ve sağladıkları yiyecek ve eğitici eğlence çeşitliliği sayesinde turist bulunmakta. Sonsuz kilometrelik kumsallar ve mükemmel şarap imalathaneleri, ham doğal hem de el değmemiş bir ortamda doğal güzelliği deneyimlemek isteyen herkes için Avustralya ‘yı zamanda romantik bir adım haline getiriyor.

Land Down Under ‘ı keşfetmek binlerce yıl geriye gitme ve tarihin kendisi hakkında, sırlarını açığa çıkaran bir kısmı ile tanışma fırsatı sunmakta. Doğal güzelliklerle dolu bir dünyayı ve deneyimle harmanlanan nadir bir kültürü ziyaret etme yeteneği kelimelerle yeterince ifade edilemez; sadece yaşanabilir. Boomerang, Clapping Sticks ve bir çeşit Didgeridoo, ataların ölümsüz kültürünü canlı ve görünür kılar. Barbie’ye başka bir karides atmak, herkesin tekrar tekrar yaşamak isteyeceği bir deneyimdir, çünkü Avustralya ‘nın unutulmaz tadı aklımızda kalır ve bizi sonsuza dek çağırır.

Avustralya Tarihi

Avustralya Topluluğu, Tarihi, Geçim Kaynağı

Land Down Under” olarak bilinen Avustralya, 40.000 yıldan fazla bir süredir yaşamaktadır. Yüzbaşı James Cook 1770 yılında geldiğinde, ülkede yaşayan 300.000’den fazla Aborjin ve Torres Boğazı Adalı vardı. Bu yerli halk, son derece gelişmiş bir sosyal ve ruhsal yaşam sürdü ve dünyadaki bu en küçük kıtanın zenginliğinin ve çeşitliliğinin önemli bir parçasıydı.

Göç, Avustralya’nın gelişiminde her zaman önemli bir rol oynamıştır; Avrupalılar 1788 ‘de Yeni Güney Galler ‘e yerleşmeye başladı ve bugün bile dört Avustralyalıdan biri İrlanda, Amerika, Yunanistan, İtalya ve özellikle Yeni Zelanda gibi diğer ülkelerden gelme. Avustralya kültürü, Avrupa ve Aborjin lezzetlerinin Amerikan özelliklerine dokunarak farklı bir karışımıdır ve bu karışım, spor ve sosyal etkileşimde olduğu gibi ülkeyi özellikle sanatta özgünlükle doldurur.

Bu güzel atmosferde, sakinlerin yanı sıra turistlere benzersiz bir şekilde eğlenceli ve kapsamlarında kesinlikle şaşırtıcı olan çeşitli ilgi çekici cazibe merkezleri sunmaktadır.

Avustralya aslen şu anda İngiliz Milletler Topluluğu ‘ndaki devletler olan altı koloniden oluşuyordu. Yeni Güney Galler 1788 ‘de birinci oldu ve Tazmanya 1825 ‘te bir sonraki oldu. 1829 ve 1836 ‘da Batı Avustralya ve Güney Avustralya ‘yı takip etti ve Victoria ve Queensland 1851 ve 1859’da devlet oldu. Avustralya yaklaşık 3 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Başkenti 345.000 nüfusa sahip Canberra ‘dır. 4.4 milyon nüfusu ile en büyük şehri Sidney, ardından 3.9 milyon kişiyle Melbourne izlemektedir. Brisbane ve Perth 1.9 ve 1.6 milyon ile sırada ve Adelaide 1.2 milyon tam zamanlı sakinleri var. Avustralya ‘nın toplam nüfusu 21.8 milyonun üzerindedir ve ülke yılda neredeyse %2 büyümeye devam etmektedir.

Avustralya da En büyük bölge, kuzeyde tropik yağmur ormanları, sulak alanlar, bataklıklar ve çimenli ormanlık alanlar hariç, sıcak ve nemli bir çöl olan büyük “Outback” dir. Ülkenin 10.000 ‘den fazla plajı ve muhteşem Great Barrier Reef hala dünyanın dört bir yanından insanları çekiyor. 40 milyondan fazla kanguru, 101 milyon koyun ve 27 milyon sığır ve Avustralyalılarla ikamet eden bilinmeyen sayıda koala bulunmaktadır. Avustralya dünyanın en büyük altın üreticisi ve güneyde bulunan Coober Pedy, dünyanın opal başkenti olarak biliniyor.

Avustralya Ekonomisi

Avustralya ekonomisi çoğunlukla madencilik ve tarıma dayanmaktadır ve ülke, ekonomik ve siyasi sistemlerini yeniden yapılandırarak ve vergi yapısını yeniden düzenleyerek küresel pazarda daha uluslararası rekabet edebilir hale gelmek için adımlar atmıştır. Turizm ve eğitim de bugün Avustralya ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Altıncı en büyük ülkedir ancak en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir, bu da Avustralya’nın 21. yüzyılda büyümeye devam etmesi nedeniyle zorlukların yanı sıra fırsatlar olduğu anlamına gelir.

Yaşam Standartları

Avustralya ziyaretini bu kadar çekici kılan bir diğer özellik de yaşam maliyetidir. Avustralya’nın tüm şehirleri yaşamak için en iyi 30 yere dahil edildi. Ulaşım, barınma, yemek, eğitim ve boş zaman etkinlikleri dünyadaki diğer şehirlere kıyasla çok daha ucuz.

Avustralya, maliyet ve uygunluk söz konusu olduğunda dünyada 3. sıradadır. Avustralya çevresinde seyahat eden turistler, özellikle Asya ve Avrupa ‘daki tatillerle karşılaştırdıklarında, konaklama, yemek ve eğlence açısından değerlendirdiklerinde daha ucuza mal ettiklerini söylüyorlar.

Resmi Tatiller

Avustralya ‘nın Resmi Bayramları

1 Ocak : Yılbaşı
26 Ocak : Avustralya Günü, 1788’de Birinci Filo’nun Sidney Koyu’na iniş yıldönümünü kutladı.
Paskalya hafta sonu (“İyi Cuma”, “Paskalya Cumartesi”, “Paskalya Pazar” ve “Paskalya Pazartesi”): Batı Hıristiyan takvimine göre dört günlük bir hafta sonu Mart veya Nisan aylarında yapılır.
25 Nisan : Askeri gazileri onurlandıran ANZAC Günü (Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Kolordusu)
Haziran ayının ikinci Pazartesi günü: Kraliçe’nin doğum günü tatili (Eylül ayında Batı Avustralya’da kutlandı) (WA bir hafta önce Vakıf Günü’nü gözlemledi)
25 Aralık : Noel Günü
26 Aralık : Boxing Günü

 

Avustralya Gezi Rehberi için ekstra bilgiye ihtiyaç duyarsanız > Wiki Travel

Information

Daha Fazla