Yolculukta Görülmesi Gereken 6 Kale

Kaleler geçmişi olan bir tarihe sahiptir ve onları ziyaret etmek heyecan verici olabilir, bu nedenle harika gezi fikirleri ararken unutmayın ki;  bu kaleleri ziyaret etmek tüm tatil boyunca otelde havuz kenarında oturmaktan daha eğlencelidir.

Kaleler ile ilgili en güzel şey, dünyanın her yerinde bulunmalarıdır, bu nedenle tatil gittiğiniz her yerde, keşfedilmeyi bekleyen birkaç kale olabilir. Bu arada, bir sonraki aile tatiline gitmenin ilginç olabileceği birkaç kale var.

Warwick Kalesi

Warwick Kalesi

Warwick Kalesi – photo by chelsea_steve(flickr)

Warwick Kalesi, Shakespeare şöhretinin kral yapımcısı. Londra’dan iki saatten daha kısa bir sürede doğal Warwickshire’da inşa edilen kale, 10. yüzyılın başlarından beri varlığını sürdürmektedir. Yüzyıllar boyunca sürekli genişleyen kale şimdi muhtemelen tüm İngiltere’de en iyi korunan kale ünvanına sahiptir. Kalenin kendisine ek olarak, geniş bir silah ve zırh koleksiyonu ve hatta tarihinin değişen noktalarında kaledeki hayatı tasvir eden birkaç interaktif turu bile var.

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi – photo by chored (flickr)

Gece treni ile kuzeye geçmek Edinburgh Kalesi‘dir. Edinburgh’un merkezinde soyu tükenmiş bir yanardağ üzerine inşa edilmiş olan kale, MÖ 900’lü yıllardan başlayıp günümüze kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Kaleyi keşfetmeye ve uzun ve kanlı tarihini öğrenmeye ek olarak, taç mücevherleri, Ulusal Savaş Müzesi ve hatta Edinburgh Dövmesi de dahil olmak üzere birçok cazibe merkezi vardır.

Himeji Kalesi

Himeji Kalesi

Himeji Kalesi – photo yancunyong (flickr)

Dünyanın en ucunda tüm Japon kalelerinin mücevheri Himeji Kalesi bulunmaktadır. Himeji’de, Tokyo’dan yaklaşık dört saat uzaklıkta bulunan bu kale, Japonya’da kalan birkaç orijinal kaleden biridir. Feodal dönemde şehirleri korumak için inşa edilen kalelerin çoğu, II. Dünya Savaşı sırasında ciddi şekilde hasar görmüş veya yok edilmiştir. Ancak Himeji hayatta kalmayı başarmışdır. 1333 yılında inşa edilen ve “Beyaz Balıkçıl” kalesi olarak bilinen Himeji, Japon feodal döneminin karmaşık savunmasının  birkaç örneğinden biridir. Merkezi muhafazayı çevreleyen bir labirent olarak inşa edilen kapılar, yıllar boyunca kaleyi başarılı bir şekilde koruyan kapılar ve güçlü noktalar. Sadece bir kale değil, aynı zamanda bir ev olarak inşa edilmiş orijinal kalenin güzelliğini görün.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu

Almanya’daki Neuschwanstein Şatosu‘na genellikle masal kalesi olarak adlandırılır. Bavyera II. Ludwig tarafından 19. yüzyılın sonlarında bir dağın tepesinde inşa edilmiştir. Kişisel bir geri çekilme kalesi olarak inşa edildi fakat asla askeri bir kale olarak kullanılmadı. Bir kale tarzında inşa edilirken Ludwig, sarayın tüm konforlarını içermesini istedi. Şaşırtıcı derecede karmaşık mimarisi ve dekorasyonuyla Neuschwanstein Şatosu, Ludwig’in 1886’daki ölümünden bu yana önemli bir turist gezi noktası olarak kaldı.

Mehrangarh Kalesi

Mehrangarh Kalesi

Mehrangarh Kalesi – photo by Milo & Silvia (flickr)

Hindistan’da bulunan Mehrangarh Kalesi, ülkenin sunabileceği en etkileyici kale olabilir. Çevredeki ovanın üzerindeki kayalık bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan kale, beş yüzyıldan fazla bir süre Rathores’in merkeziydi. Kale, sürekli araziyi dolaşan türbülanslı çatışmalardan sığınan bir yerdi. Şimdi, inanılmaz bir kaleye ek olarak, büyük sanat koleksiyonları, silah-zırh  ve tarihi eşyalar ile çevreliyor.

San Felipe Kalesi

San Felipe Kalesi

San Felipe Kalesi  – photo by roger4336(flickr)

Columbia, Cartegena’daki San Felipe Kalesi, yeni dünya tahkimatının mükemmel bir örneğidir. 1537’de İspanyollar tarafından kurulan kale birkaç kez genişledi ve birkaç kez savaşa katıldı. Tüm körfezi korumak için konumlandırılmış olan kale, Kolombiya’daki İspanyol ambarını başarıyla korudu. Tünellerle ve birbirine kenetlenen surlarla yer alan kale, tam bir keşif ve keyif günü sunuyor. Kalenin kendisi cazibe merkezi gibidir; şehir ve kırsal manzaraları ile.

Tatil planlandığında ve her şey yolunda olduğunda, ziyaret etmenizi bekleyen kaleler olduğunu unutmayın. Herhangi bir dünya gezginine tarih ve heyecan verir, onlar herhangi bir gezinin bir parçası olmalı, unutmayın ki bir tatil zihni genişleten bedeninizi gevşetmek ve dünya görüşünüzü değiştirmekle ilgili olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>