Amerika Birleşik Devletleri Gezi Rehberi

ABD’de Sağlık

ABD yi ziyaret edenler için seyahat sigortası şiddetle tavsiye edilir. Amerika Birleşik Devletleri ‘nde tıbbi bakım pahalıdır. Sadece acil durumlarda önceden hastane ödemesi yapılmaksızın tedavi uygulanır. ABD deki hastaneler genellikle yüksek standartlardadır. Çoğu büyük şehirlerdeki hastane ve klinikler belirli tedaviler için uygun durumdadır. Hem özel hem de kamu hastane ve klinikleri mevcuttur. Diğer çoğu ülkelerde reçetesiz verilen ilaçlar için ABD’de reçete gereklidir. ABD’ye dışarıdan gelecek olan ziyaretçiler seyahat dönemleri içerisinde yetecek kadar yanlarında reçeteli ilaç bulundurmaları önerilir.

Yiyecek ve İçecek

ABD de yemek yemek güvenlidir. Yiyeceklerin hazırlanması ve servis edilme koşulları eyalet yada şehir sağlık ve hijyen ajansları tarafından düzenlenir. Restoranların sağlık ve hijyen sertifikasının yanı sıra atandıkları mevcut notun görünür bir şekilde yayınlanması zorunludur. Amerika’da fast-food ve obezite oranlarının çok yüksek olmasına karşın ülkede yerel ve taze gıda hareketi özellikle şehirlerde ve bazı bölgelerde çok popülerdir ve sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırır. Özel beslenme ihtiyacı olan kişilerin kendilerine uygun yiyecekleri bulabilmelerini kolaylaştırır.

Musluk suyunun ABD ‘de içilmesi güvenli kabul edilir. Ancak musluk suyu içmemeyi tercih edenler için hem restoranlarda hem de mağazalarda şişelenmiş su mevcuttur.

Diğer Riskler

Batı Nil virüsü, H1N1 ve Veba gibi nadir görülen salgın hastalıklar görülmüştür. Sık sık el yıkama ve genel hijyen uygulamaları kendini hastalığa karşı korumak için tavsiye ve teşvik edilir. Nadir kuduz vakaları görülmüştür ancak özel önlemler gerekli değildir.

Amerika Birleşik Devletleri ‘nde tartışmalı bir konu olmaya devam eden ateşli silahların yaygınlığıdır. Terörizm küçük bir risk oluşturmaktadır.

ABD’de Güvenlik

Amerika Birleşik Devletleri Güvenli mi?

Cevap şu ki, ABD güvenliğinin iyi olduğu yönündedir. 11 Eylül saldırıları, ülkedeki her şehir için yepyeni bir güvenlik gereksinimi başlattı. Bazı uzmanlar ABD’nin her zamankinden daha güvenli olduğunu söylüyor ve diğerleri her zaman büyük bir terör saldırısı olabileceğini söylüyor. Şüphesiz neredeyse her büyük metropol bölgesinde şiddet riski vardır, ancak ülke çapındaki daha küçük şehirler bu konuda bu kadar endişelenmemektedir. Tüm şehirlerin hazır olduğunu ve terörist saldırılarla başa çıkabileceği söylenebilir.

Tıpkı dünyadaki diğer şehirler gibi ABD’deki şehirlerin de küçük suç sorunları var. Büyük şehirlerdeki bazı bölgelerde gasp, soygun ve çete şiddeti vardır, ancak doğru bölgelerde kalır ve nerede olduğunuzu ve her zaman ne yaptığınızın farkındaysanız, sorunun cevabı ABD güvenlidir. Evet ABD şehirlerinin çoğu çok güvenlidir. Milyonlarca insan her yıl ABD’yi ziyaret ediyor ve hiçbir zaman suç işlemiyor.